Botoks nedir, nasil uygulanir
Cilt Bakımı Cilt Sağlığı

Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bazı kas hastalıklarının tedavisinde kullanımının yanında botoks, kırışıklıkların giderilmesinde sıkça tercih edilen kozmetik bir ilaç çeşididir. Clostridium botilinum bakterisinin ürettiği botilinum toksininin laboratuvar ortamında elde edilmesiyle oluşturulan bir proteindir. Yaklaşık 50 yıldır göz hastalıkları ve nörolojik bazı sorunlarda kullanılsa da 10 yıldır kırışıklık tedavisinde sıklıkla botoksa başvurulur.

Botoks Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botoks, yaşla birlikte göz çevresi, alın, dudak kenarı gibi yüzde oluşan kırışıklıklar ve çizgilerde kullanılır. Kozmetik alanındaki geçici tedavi etkisinin yanında aşırı terleme, migren, göz tembelliği ve şaşılık, kronik baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde de yıllardır uygulanmaktadır. Son dönemlerde diş gıcırdatma tedavisi için de botoks kullanılmaktadır.

Botoks Nasıl Etki Gösterir?

Enjekte edildiği bölgedeki sinir iletimini geçici olarak bloke ederek kas kasılmasını engeller. Bu sayede deri altındaki kasların gergin kalması sağlanarak 4-5 aylık süreyle kırışıklıklar engellenmiş olur. Aynı zamanda istenmeyen kas kasılmaları da bu sayede durdurulur. Yüzeyel kırışıklıkların tedavisi bu şekilde botoksla sağlanabilir ancak cilt yüzeyindeki derin çizgilerin düzeltilmesinde tek başına etkili değildir, lazer, dolgu gibi yöntemler de ek olarak kullanılabilir. Kırışıklık oluşumundan önce de önlem amacıyla botoks sıklıkla uygulanmaktadır.

Botoks Kimlere Uygulanır?

18-65 yaş aralığındaki her hastada botoks tedavisi uygulanabilir. Ancak gebelerde ve emziren kadınlarda genellikle tercih edilmez. Aynı zamanda kas- sinir hastalığı bulunan kişilere ve düzenli ilaç kullanan kişilerde botoks uygulanmaz.

Botoks Nasıl Uygulanır, Acı Verir Mi?

Her hastanın botoks tedavisi cilt tipi, kas yapısı ve kırışıklık derecesine göre değişir. Hastalar genellikle işlemin acı verip vermeyeceğinden endişe duyarlar. Ancak bazı uygulamalardan önce lokal anestezik kremler kullanıldığından acı hissedilmez ya da çok az hissedilir. Tedavide ince uçlu iğneler kullanılır ve uygulama genellikle 10-15 dakika sürmektedir. Hastalar uygulamadan hemen sonra günlük hayatında dönebilir. Tedavinin tam etkisi 3-5 gün içerisinde görülmeye başlar ve 3-6 ay süreyle devam eder. Tekrarlayan botoks uygulamalarında etki süresi 8-10 aya kadar çıkmaktadır.

Botoks Nasıl Uygulanır
Botoks Nasıl Uygulanır

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks uygulanmasından önce kullanılan vitaminler ve kan sulandırıcı ilaçlara en az 1 hafta önce ara verilmelidir. Uygulamadan sonraki 3 gün içerisinde hastaların havuza, kuaföre, saunaya, spora gitmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kalsiyum içeren besinler tüketilmemelidir. Hastalar ilk hafta yüz üstü yatmamalı ve botoks uygulanan bölgenin hijyenine dikkat etmelidirler.

Botoks Zararlı Mıdır yazimiz da ilginizi cekebilir.

Related posts

Botoks Zararlı Mıdır?

Ozlem

Leave a Comment