Botoks zararli mi
Cilt Problemleri Cilt Sağlığı

Botoks Zararlı Mıdır?

Çeşitli nörolojik hastalıklar ve kırışıklık tedavisinde kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen botoks, Clostridium botilinum bakterisinden elde edilen toksik bir proteindir. Uygulandığı bölgedeki sinir iletimini geçici olarak bloke eder, bu şekilde kas kasılmasını engelleyerek etkisini gösterir. Vücuda uygulanan her ilaç gibi botoksun da yan etkileri ve bazı zararları vardır, uygulama öncesi göz önünde bulundurulması gerekir.

Yaklaşık 50 yıldır kırışıklık tedavisinin yanında birçok kas ve nörolojik hastalığın önlenmesinde kullanılan botoksun bilinen hiçbir toksik zararı yoktur. Oluşan yan etkiler genellikle tıbbi müdahale ve uzman bir doktor gerekmeden geçebilmektedir.

Botoks Tedavisinde Yan Etkiler

Botoksun etkileri kalıcı olmadığından ciddi yan etkiler genellikle oluşmamaktadır.

Uygulama sırasında iğnenin kılcal damara denk gelmesi sonucu enjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklık, morarma, acı ve hafif ağrı görülebilir. Bu etkiler genellikle ilk günün sonunda ortadan kalkmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından onay almamış merkezlerde yapılan botoks uygulaması sonucu felce kadar gidebilen yan etkiler doğabilir. Bu merkezlerde genellikle fazla seyreltilmiş botilinum toksini kullanılır, yani uygulanan tedavide hastaya serum ya da su enjekte edilir. İlaç dışı cilde uygulama yapılan bu gibi durumlarda botoks zehirlenmeleri görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için doğru uygulama merkezi titizlikle seçilmelidir.

Kalıcı uygulanan etkisi uzun süreli botokslar enfeksiyon oluşturarak vücuda zarar verebilmektedir.

Göz çevresine botoks uygulanan bazı hastalarda botoks üst göz kapağına kayabilir bu da göz kapağı düşmesine ve sarkmasına sebep olabilir. Çok nadir de olsa bazı hastalarda gözde kuruluk veya aşırı sulanmaya, görme kayıplarına neden olabilir. Ancak bu etkiler çok çok nadirdir.

Baş ağrısı, konuşmada güçlük çekilmesi, kaşıntı ve döküntü, yutkunmada zorlanma da oluşabilecek yan etkilerden bazılarıdır.

Botoks Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelerde ve emziren kadınlara botoks uygulanmamalıdır.

Botoks tedavisinden 7-10 gün öncesinde aspirin, E vitamini, omega-3 gibi kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmesi gerekmektedir. Kalsiyum kanal blokerleri veya içinde penisilin bulunan antibiyotikleri kullanan hastaların da doktor izni olmadan botoks tedavisi olması uygun karşılanmaz.

Botoks uygulamasının uzman dermatologlar ve Sağlık Bakanlığı onaylı merkezler tarafından yapılması gerekir. Ucuz ve güvenilir olmayan uygulamalarda geçici yüz felcine kadar gidebilen durumlarla karşılaşılması olasıdır. Tedavi öncesinde botoksun zararlarından korunmak için yeterli araştırmalar yapılmalıdır.

Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır? yazimiza goz atmak isteyebilirsiniz

Related posts

Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ozlem

Leave a Comment