selülit-nedir
Cilt Bakımı Cilt Problemleri

Selülit Nedir? Selülitten Korunma Yolları Nelerdir?

Birçok kadının korkulu rüyası olan selülit, yağ hücrelerinin doku altında fazla ve düzensiz birikmesi sonucu oluşur ve ciltte portakal kabuğu benzeri bir görünüme sebep olur. Genellikle kalça, karın ve uyluk bölgesinde oluşur. Bilinenin aksine bir kilo ve yağ problemi olmasından çok, biriken yağın dolaşım sistemini bozması sonucu oluşan bir cilt problemidir.

Selülit Nasıl Oluşur?

Yağ birikiminin fazla olduğu insanlarda yağ hücreleri birleşip kümeleşmeye başlar. Dokuların arasını dolduran bağ doku yağ grupları tarafından sıkıştırılır ve ciltte çöküntüler oluşmaya başlar. Kümeleşen yağ grupları cildi besleyen kılcal damarları da sıkıştırır, dolaşım sistemini bozar. Dokular yeterince beslenememeye başlar, elastikiyetini kaybeder, portakal kabuğu görünümü oluşur. Eğer bu dolaşım bozukluğu ilerlerse selülit bir cilt problemi olmaktan çıkar, lenfatik sistem bozukluklarına, ödeme, dokularda deformasyonlara sebep olur.

Selülit Oluşma Sebepleri

Selülit kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bunun asıl nedeni östrojen hormonunda meydana gelen kontrolsüz değişimlerdir. Östrojen hormonu arttığında selülit oluşumu da artar. Östrojenin yanında insülin ve tiroid hormon bozuklukları da selülit oluşumunu tetikler.

Karbonhidrat ve proteinden zengin kalorili beslenme kilo ve yağ oluşumunu tetikler. Hareketsiz ve çoğunlukla oturan kadınlarda dolaşımın yavaşlaması ve hızlı kilo artışı sebebiyle selülit oluşumu da sık görülür. Kilo alımının yanında hızlı kilo verme de selülitin sebebi olabilir.

Yaşlanmayla birlikte cildin esnekliği bozulur ve selülit riski artar.

Genetik faktörler de selülit oluşumun nedeni olabilir. Ailesindeki kadınlarda selülit görülen insanlarda selülit oluşma riski de artmıştır ancak bu etki diğer etkenlere göre çok düşüktür.

Sigara ve özellikle fazla kahve tüketimi de kan dolaşımını bozarak selülite neden olabilir.

Ayrıca hamilelik de selülitin nedenleri arasındadır.

Selülitten Korunma Yolları

Yağ birikimini engellemek için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Karbonhidrat ve protein tüketiminin azaltılması ve dengede tutulması selülit oluşumunun önlenmesine yardımcı olabilir. Tuz tüketiminin normal sınırlarda tutulması, bol su içmek ve ayrıca kafein alımının azaltılması da selülitten korunmaya yardımcı olur.

Haftada en az 3 gün 30 dakika yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve aerobik egzersizler yağ oluşumunu azaltıp dolaşımı kuvvetlendirir. Selülit oluşumunun en önemli koruyucularından biri düzenli ezgersiz ve hareketli bir yaşam tarzıdır.

Ayrıca kalça ve uyluğa düzenli yapılan masaj da selülitin engellenmesine yardım eder.

Selülit Tedavisi konusunda bilgi almak icin Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır? yazimizi okuyabilirsiniz

Related posts

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır

Ozlem

Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ozlem

Cilt Çatlakları Nedir, Neden Oluşur?

Ozlem

Leave a Comment