Selulit Tedavisi
Cilt Problemleri Cilt Sağlığı

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır

Bir Onceki Yazimizda Selülit Nedir? Selülitten Korunma Yolları Nelerdir? basliklarini incelemistik. Simdi ise Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır konusunda son gelişmeleri sizler için hazırladık

Selülit, düzensiz ve fazla yağ birikiminin kılcal damarları sıkıştırması sonucu oluşan bir cilt ve dolaşım problemidir. Oluşumu genellikle 3 evrede gözlenir: İlk evrede selülit ayakta ve yatarak gözlemlenemez, ikinci evrede yatar pozisyonda cilt pürüzsüzdür ancak ayakta görülebilir, üçüncü evrede ise ayakta ve yatar durumdayken ciltte portakal kabuğu görüntüsü oluşmuştur.

Bilinmelidir ki selülit tedavisi tamamiyle mümkün değildir. Rahatsız edici görüntü azaltılabilir ancak tamamen kaybolmaz, selülit tekrar oluşabilir.

Selülit oluşumunu engellemek için öncelikle fazla kilolardan spor desteğiyle kurtulmak gerekir. Selülit tedavisi sürecinde ve sonrasında beslenmeye dikkat edilmeli, hareketsizlikten kaçınılmalıdır.

Mezoterapi İle Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinde en sık başvurulan yöntemlerden biri mezoterapidir. Bu tedavide çeşitli mineral, vitamin ve diğer yardımcı maddelerden oluşan ilaç karışımı ince uçlu iğneler yardımıyla cildin mezoderm tabakasına enjekte edilir. Uygulanan ilaç kılcal damarları harekete geçirerek dolaşımı hızlandırır, selüliti engeller. Yaklaşık 8-10 seans sürer ve her seans 15-20 dakika uygulanır. Genellikle 3. Seanstan sonra sonuçlar gözle görülür seviyeye ulaşır.

Karboksiterapi İle Selülit Tedavisi

Karboksiterapi, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Karbondioksit gazının deri altına enjekte edilip su ile tepkimeye girmesi ilkesine dayanır. Enjeksiyon sonucu kaslar ve selülitten etkilenen bağ doku rahatlar, doku yüzeyindeki kılcal damarlarda dolaşım artar. Selülit oluşumu bu sayede engellenmeye çalışılır. Ancak uygulama sonrası yanma ve morarma gibi yan etkiler oluşabilmektedir.

Kriyolipoliz

Deri altında bulunan yağ gruplarının dondurulması prensibine dayanan kriyolipoliz de selülit tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Dondurulan yağ hücreleri 3-4 ay içerisinde sindirilerek vücuttan atılır bu sayede hem selülitlerden kurtulmuş hem de bölgesel zayıflama sağlanmış olur.

Ultrason İle Selülit Tedavisi

Ultrasonla ses dalgalarının yıkıcı etkisi kullanılarak yağ kümelerinin küçültülmesi amaçlanır ve selülit geçici olarak tedavi edilmiş olur. Cerrahi bir işlem değildir. Etkisi genellikle 2-3 ayda geçmektedir.

Liposuction

Cerrahi bir yöntem olan liposuction da selülit tedavisinde kullanılır. Kalça, basen ve uylukta belirlenen bölgelerdeki yağlar iğneyle veya vakumla deri altına girilerek çekilir. Tek başına liposuction selülit tedavisinde etkili olmayabilir hatta daha da kötüleşebilir. İleri düzeyde selülit bulunan kadınlarda tedavi 3 yıla kadar sürebilmektedir. Lazer destekli liposuction tedavisi selülitin giderilmesinde daha etkilidir.

Ayrıca selülit tedavisinde akupunktur, ozon ve basınç tedavisi de kullanılabilmektedir.

Uygulanan tedavilerin daha etkili olabilmesi için beslenmeye dikkat edilmeli, haftada en az 3 gün yürüyüş veya spor yapılmalı, hareketsizlikten kaçınılmalıdır.

Related posts

Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ozlem

Botoks Zararlı Mıdır?

Ozlem

Selülit Nedir? Selülitten Korunma Yolları Nelerdir?

Ozlem

Leave a Comment